Film X Kniha: porovnaní první

2. dubna 2013 v 20:07 | Jume-chan |  Off-topic

Muži, kteří nenávidí ženy (Stieg Larsson)
Kniha
Postavy: Mikael Blomkvist, Lisbeth Salanderová, Nils Bjurman, Erika Bergerová, Henrik Vanger, ect.
Uznávám, že původně jsem si to chtěla ulehčit tím, že prostě zveřejním svůj zápis z čtenářského deníku, ale nakonec jsem došla k závěru, že je až moc dlouhý. Takže udělám něco jako zkrácenou verzi. :)


Takhle vypadá obal první knihy. Je tak trochu nic neříkající, ale kniha je naprosto dokonalá. Larsson byl úžasný autor, který rozhodně uměl psát. (Záměrně jsem použila slovo "byl", protože v roce 2004 zemřel na srdeční příhodu ve věku 50 let.) Asi bych měla poznamenat, že autor šel v popisech vážně do detailu.
Jeden příklad za všechny: Znásilnění Lisbeth - je tam popsáno naprosto detailně krok, po kroku, jak ten úchyl připoutá Lisbeth k posteli, svlíkne jí etc. Celý děj se odehrává ve Švédsku.
Hlavní děj je v podstatě o tom, že jistý investigativní novinář jménem Mikael Blomkvist vydá v časopise "Milennium" článek o podnikateli jménem Hans-Erik Wennerstöm [Venerstrém], ve kterém ho obviňuje z podvodů, obchodu s drogami i zbraněmi a spousty dalších. Jenže naletí a má jít do vězení, ovšem až za půl roku po vynesení rozsudku. Mezitím si ho ovšem jistý muž jménem Henrik Vanger najme na úplně jinou práci. Mikael má najít údajného vraha Harriet Vangerové, což byla vnučka Henrika. Všechno se začne hrozně zamotávat, zbytek rodiny není vůbec rád, že se Mikael šťourá v jejich historii, i když Mikael společně s pátráním po vrahovi píše i něco jako Henrikův životopis. Mapu jeho rodiny, nebo tak něco. Prochází 40 let starý materiál a snaží se na něco přijít. Pak najde jednu stopu. Úplně první stopu za 40 let marného pátraní policie i Henrika samotného. Další stopu mu pomůže rozluštit jeho dcera. A s těmi dalšími stopami mu následně pomáhá Lisbeth, která se mu nabourala do počítače, takže ví o všem, co Mikael zatím zjistil.
Mikael potom přemluví Lisbeth, aby mu s tím pomohla. Takže spolu oba bydlí v takové "chajdě" v Hedeby, což je poněkud daleko od Stockholmu, ale to nevadí. Lisbeth je dost uzavřená, ale Mikaelovi je to, jak se zdá, úplně jedno. Jednoho dne se do té jejich "chajdy" někdo vloupe, aby zjistil, na co ti dva zatím přišli. A jelikož Lisbeth má fotografickou paměť hned si všimne, že tam někdo byl a dal věci trochu jinak. Následně nainstalují bezpečnostní systém a ten jim pomůže odhalit toho neřáda.
Sama za sebe moc doporučuji přečíst. Je to úžasně napsané, je to dramatické, vulgární, vtipné, ale hlavně dost napínavé. A rozuzlení je naprosto dokonalé.
A navíc, Lisbeth Salanderová je považována za nový literární typ: hackerka toužící po spravedlnosti, která zná všechna vaše tajemství a ví, jak jich využít.

Film
Postavy: Lisbeth Salanderová - Noomi Rapace, Mikael Blomkvist - Michael Nyqvist, Erika Bergerová - Lena Endre, etc.
Přečetla jsem pár recenzí, které se týkají filmového zpracování, a většina z nich byla spíš negativních. Nesmysly jako, že film je nedotažený, nelogický, v některých částech až primitivní… No jo, kritici.
Podle mě se to povedlo. Noomi Rapace, byla jako Lisbeth úplně dokonalá, líčení, oblečení i výraz. Naprosto úžasné. A přiznejme si, že to muselo být těžké, když se Lisbeth v podstatě nesměje a s nikým pořádně nemluví.
Jen by mě zajímalo, jestli se fakt musela naučit s hackerskými programy a jestli vážně vytvořili tu Asphyxii nebo, jak to tam fungovalo? :D
Bohužel ve filmu došlo k pár nesrovnalostem proti knížce, ale to se dá odpustit. Např.: v knížce druhou stopu odhalí Mikaelova dcera, ve filmu rovnou Lisbeth, spis o Lisbeth je v knize z roku 1991 a ve filmu je to rok 1993…

Tohle je plakát k původnímu filmu. Ne až k tomu s Danielem Craigem, který absolutně neodpovídá popisu Mikaela z knihy. Mikael v knize byl tmavovlasý, sympaťák, trošku s bříškem. A ne blonďák, sakra práce!
Do děje jsem vás vlastně uvedla u knihy, takže tady není, co dodat.
Mě osobně se líbí, jak film, tak kniha, ale přiznávám, že jelikož jsem děsný knihomol, tak je pro mě lepší ta kniha. Je to navíc trilogie, přičemž každá ze tří knih má kolem šesti set stran. Ano, je to docela bichle, ale čte se to v podstatě samo, protože jsou tam pořád nějaké napínavé části, žádná prázdná místa, kde by autor čekal na nápad, který tam vsune a pojede dál. To vůbec ne.
Za mě je to 10 bodů z 10. Rozhodně doporučuju, i když pro dnešní lidi bude pravděpodobně přijatelnější film. Ani nebudete vědět, o co se připravíte nepřečtěním knih.


Jume-chan >:3
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama